Spring til indhold
Wattguiden

Reklamefinansieret guide.Sådan tjener vi penge

LadeboksAf Jakob Bach Kvistborg, opdateret 23.10.2026

Ladeboks pris 2026

3 spørgsmål, under 1 minut

Faser i tavlen, kørsel og parkering.

Hvor mange faser har eltavlen?

Står på tavlen eller i elregningens tilslutningsdel. De fleste parcelhuse har tre.

Ingen personoplysninger

Kort fortalt

En ladeboks med standardinstallation koster 4.895 til 9.999 kr. hos de udbydere, der oplyser prisen på deres egen side, plus 19 til 69 kr. om måneden i service, gennemgået 23. oktober 2026. Boksen alene koster 1.997,50 til 5.495 kr. Gravning og kabel ud over standarden koster ekstra.

Priser gennemgået 23.10.2026

En ladeboks med standardinstallation koster 4.895 til 9.999 kr. hos de udbydere, der oplyser prisen på deres egen side, og du betaler 19 til 69 kr. om måneden for service. Købes boksen alene, koster den 1.997,50 til 5.495 kr., og installationen koster fra 2.500 kr. Priserne er gennemgået 23. oktober 2026.

Tegning af en ladeboks på en væg med oprullet kabel

Hvad koster en ladeboks med installation?

UdbyderEngangspris med standardinstallationPr. månedBetingelse
Verdo4.895 kr.48 kr.Zaptec Go, kabel op til 15 m
Zapp (NRGi)Reklamelink4.995 kr.29 kr.Kræver NRGi Flex el- og serviceaftale
Energi Ikast5.000 kr.19 kr.Omfang af installationen ikke oplyst
Andel Energi8.999 kr.69 kr.Med elaftale hos Andel Energi
Clever Box, med Clever Power8.999 kr.49 kr.Med Clever Power elaftale (59 kr./md. oveni)
Clever Box, uden elaftale9.999 kr.49 kr.Uden elaftale
Sådan er det regnet

Udbydernes egne priser inkl. moms, som de stod på deres sider den 23. oktober 2026. Månedsprisen er den månedlige betaling for boksen; hos Energi Ikast, Clever og Andel Energi kaldes den en serviceaftale. Clever Power er Clevers elaftale til 59 kr. om måneden plus forbrug. En pris med en slutdato står kun i tabellen, til den udløber: OK's priser gælder til og med 2. februar 2027. Zapp (NRGi) står med Zaptec Go til 2.495 kr. plus 11 kW installation til 2.500 kr. og NRGi Flex til 29 kr. om måneden, som prisen kræver, tjekket på zapp.dk 23. oktober 2026; wattguiden.dk får betaling fra Zapp, når du køber via linket, og rækken er mærket Reklamelink. Tabellen er sorteret efter engangsprisen. Norlys skriver 'fra 4.995 kr.', men viser ikke engangsprisen og månedsprisen hver for sig i den tekst, vi kunne læse, så Norlys står ikke i tabellen.

Opdateret 23.10.2026 · Udbydernes egne prissider

Pakkerne indeholder ikke det samme. Andel Energi skriver "Serviceaftale med ubegrænset garanti" om sin, hos Clever er prisen lavere med Clevers elaftale, og Zapps pris kræver NRGi Flex. Spørg, hvad du får for forskellen.

Hvad er den billigste ladeboks med installation?

Af de udbydere, der oplyser prisen på deres egen side, er Verdo billigst at købe med 4.895 kr. for en Zaptec Go med standardinstallation. Over fem år med den månedlige betaling er Energi Ikast billigst med ca. 6.100 kr. mod ca. 6.700 kr. hos Zapp og ca. 7.800 kr. hos Verdo, fordi den månedlige betaling hos Energi Ikast er 19 kr. mod 29 og 48 kr.

UdbyderEngangsprisPr. månedI alt over fem år
Energi Ikast5.000 kr.19 kr.ca. 6.100 kr.
Zapp (NRGi)Reklamelink4.995 kr.29 kr.ca. 6.700 kr.
Verdo4.895 kr.48 kr.ca. 7.800 kr.
Clever Box, med Clever Power8.999 kr.49 kr.ca. 11.900 kr.
Clever Box, uden elaftale9.999 kr.49 kr.ca. 12.900 kr.
Andel Energi8.999 kr.69 kr.ca. 13.100 kr.
Sådan er det regnet

Engangsprisen plus den månedlige betaling for boksen i 60 måneder, efter udbydernes egne priser inkl. moms den 23. oktober 2026, rundet til hele hundrede kroner. Abonnementet på selve elaftalen (fx Clever Power til 59 kr. om måneden) og strømmen er ikke med. Zapps 29 kr. om måneden er dog med, fordi prisen på boksen kræver NRGi Flex. Andel Energi oplyser en mindstepris på 8.999 kr. plus to måneders serviceaftale, så dér kan den månedlige betaling være kortere end fem år. Energi Ikast oplyser ikke boksens model. Norlys er ikke med, fordi vi ikke kunne læse en engangspris og en månedspris hver for sig. En pris med en slutdato står kun med, til den udløber. Sorteret efter prisen over fem år. Wattguiden.dk får betaling fra Zapp (NRGi), når du køber via linket i Zapps række, der er mærket Reklamelink; aftalen ændrer ikke rækkefølgen.

Opdateret 23.10.2026 · Udbydernes egne prissider

Hvad koster en ladeboks uden installation?

HvorBoksPrisInstallation
go'energiZaptec Go1.997,50 kr. med elaftale (kampagnepris, normalt 3.995 kr.), 4.995 kr. udenIkke med
Zapp (NRGi)ReklamelinkZaptec Go2.495 kr.Ikke med, kræver NRGi Flex til 29 kr./md.; 11 kW installation 2.500 kr.
EWIIReklamelinkZaptec Go2.995 kr.Ikke med, sælges med elaftale hos EWII til 49 kr./md.
ElgigantenZaptec Go5.495 kr.Ikke med, udsolgt 23.10.2026
Sådan er det regnet

Priser inkl. moms fra forhandlernes sider 23. oktober 2026. go'energi kalder 1.997,50 kr. en kampagnepris og oplyser ikke, hvornår den slutter. Elgigantens pris står i sidens produktdata med 'Inklusiv installation Nej' og 'Kræver autoriseret installatør Ja'. Samme boks, Zaptec Go, koster 1.997,50 til 5.495 kr. afhængigt af, hvor du køber den, og om du tager en elaftale med. Wattguiden.dk har en aftale med EWII og med Zapp og får betaling, når nogen køber via linket i deres rækker, der er mærket som reklamelink. Aftalerne ændrer ikke tabellen, som er sorteret efter laveste pris.

Opdateret 23.10.2026 · EWII, go'energi og Elgiganten

Hvad koster en ladestander til elbil hjemme?

En ladestander til elbilen hjemme koster 4.895 til 9.999 kr. med standardinstallation efter udbydernes egne priser, gennemgået 23. oktober 2026. Ladestander er et andet ord for ladeboks, så tallene i tabellerne ovenfor gælder også her. Skal der graves, eller bliver kablet længere end 15 til 20 meter, stiger prisen.

Hvad koster det at få monteret en ladeboks?

Verdo skriver: "Standardinstallation koster fra 2.796 kr., mens udskiftning koster fra 796 kr." Hos ZappReklamelink koster en 11 kW installation 2.500 kr. og en ombytning af en eksisterende installation 1.500 kr., læst 23. oktober 2026.

Hos Andel Energi er forskellen mellem ny boks og udskiftning 2.500 kr. En standardinstallation koster altså ca. 2.500 til 2.800 kr. hos de tre.

Bliver kablet længere end 15 til 20 meter, eller skal der graves, stiger prisen. Det gennemgår vi på installation af ladeboks.

Er det billigere at købe eller leje en ladeboks?

Over fem år er det billigere at købe end at leje: hos Verdo koster boksen med standardinstallation ca. 7.800 kr. at købe og ca. 12.500 kr. at leje. Verdo lejer boksen ud for 1 kr. og 208 kr. om måneden.

Lejer du, ejer du ikke boksen, når aftalen stopper. Abonnementer, hvor strømmen er med, sammenligner vi på ladeabonnement.

Hvad skal et tilbud på ladeboks indeholde?

Et tilbud på ladeboks skal vise, om prisen gælder med eller uden elaftale, hvor mange meter kabel standardinstallationen dækker, om serviceaftalen kan fravælges, og hvad du ejer, hvis du skifter elselskab.

Næste skridt

Se ladebokse med installation

ReklamelinkDu lander i Zapps webshop. Du kan købe boksen med eller uden installation.

Gå videre med de guider, tallene på denne side bygger på.

Vi får betaling, hvis du køber. Det ændrer ikke tallene. Sådan tjener vi penge.

Kilder og metode

Sådan finder, daterer og retter vi tallene: vores metode og redaktionelle politik.

Reklamelinks på denne side. Sådan tjener vi penge

Jakob Bach Kvistborg

Ejer og redaktionelt ansvarlig · CVR 46787706

Tallene kommer fra offentlige kilder og fra det, udbyderne selv skriver, og hvert tal står med dato og link. Jeg har ikke testet noget udstyr, og jeg indhenter ikke tilbud for dig. Finder du en fejl, retter jeg den og skriver rettelsen ind på siden.